Deníček 2.turnus

535915_552318898236338_4149332572107312755_n

Den 1

Vážení rodiče,

cesta i příjezd dětí do hotelu Luka na ostrově Dugi Otok proběhly naprosto v pořádku

Po připlutí k hotelu jsme se rozdělili do oddílů, vynesli kufry z lodi a šli na oběd. Po obědě nás čekal polední klid, po kterém se všechny oddíly vydaly k moři. Jelikož bylo příšerné horko, velice rádi jsme se všichni osvěžili. Po večeři jsme se všichni odebrali do svých pokojů a odpočívali, jelikož mnozí z nás byli poměrně z cesty unaveni.


Den 2

Již od rána si všechny oddíly užívaly moře, vedoucí prověřovali plavecké schopnosti dětí při vodních radovánkách. Během dopoledne přošly zdravotními prohlídkami oddíly 1. – 5. Po dobrém obědě a poledním klidu šly děti opět k moři, kde nafukovací člun měl největší úspěch. Během odpoledne absolvoval zdravotní prohlídky oddíl 6 . – 8. Po večeři se všichni sešli na basketbalovém hřišti, kde proběhlo zahájení celopobytové hry Osídlování nového světa.  Děti se dozvěděly, kdo ke kterému národu patří a každý národ si vyzdobil svůj erb a svůj meč. Potom už šli Trolové, Trpaslíci, Kentaouři, Skřeti, Hobbiti, Elfové, Upíři a Lidé spát.

Den 3

Dnes jsme se po snídani všichni vyfotili v našich oddílech včetně vedoucích a zdravotníků. Po focení se většina oddílů odebrala na velké molo až na oddíl nejmenších dětí, které hrály míčové hry na volejbalovém hřišti. Oddíl č. 7 a 5 soutěžil v plavání a jiných vodních radovánkátch. Šestý oddíl si vyzkoušel plavat na malé molo a zpět s jejich vedoucí Markétou. Největší děti se především slunily a koupaly na velkém mole. Po obědě a poledním klidu se odstartovala první etapová hra, kde se děti ocitly v zemi Hobitů. Na prvním stanovišti děti luštily tajnou zprávu v runách, na druhém stanovišti  děti zkoušely obratnost svých chodidel a sbíraly skleněnky z moře.  Třetí stanoviště bylo na volejbalovém hřišti, kde si děti vyzkoušely roli navigátora na cestě plné překážek. Na čtvrtém stanovišti lovily děti vajíčka s písmenky, z kterých poté luštily tajenku. Na pátém stanovišti hledaly děti rozdíl mezi Hobity. Hobití skládačku jsme mohli najít na šestém stanovišti a na stanovišti č. 7 si děti vyzkoušeli, jak přesnou mají mušku. Poslední stanoviště prověřilo obratnost všech bojovníků, protože prolézali pavučinou s rolničkami, které však nesměly zacinkat. Po ukončení etapy, která se dětem velmi líbila se děti ještě stačily vykoupat v moři. Po večeři nás čekalo vyhlášení hobití etapy a začalo strategické osidlování Nového světa. Poté si děti užily první diskotéku a všichni šli spokojeně spinkat. 

Den 4

I dnes jsme se probudili do nádherného středomořského rána. Modrá obloha a modré moře byli ideální pozvánkou na výlet lodí a tak jsme se po snídani nalodili na Plavu Lagunu a vyrazili směr Sali.

Po připlutí do přístavu se děti rozešly po obchodech, aby se poohlédly po prvních suvenýrech pro kamarády, maminky, tatínky, babičky, dědečky, zkrátka pro všechny, které nechaly doma. Potom už byl čas i na něco dobrého a tak se stala jasným cílem zdejší vyhlášená cukrárna s výbornou zmrzlinou, krásnými a dobrými poháry a vším, na co mají děti u moře chuť. Některé oddíly si daly k obědu pizzu, jiné snědly předem připravené obědové balíčky a po nákupu v místním obchodě už se všichni vydali na krátkou procházku k moři. Odpolední koupání v nádherné zátoce, se všem moc líbilo a jen málo dětí odolalo pokušení pozorovat podmořský svět při potápění.

Zpáteční cesta lodí velmi rychle utekla při vzájemném vyprávění zážitků a než jsme se nadáli, byli jsme opět v Luce a připravovali se na večeři.

Po večeři se děti věnovaly oddílovému programu – hrály hry, povídaly si, uklízely pokoje atd. a potom už šly po náročném dnu, plném zážitků, spát.

Den 5

Dnešní den jsme zahájili ranním plaváním a krátkou rozcvičkou. Po snídani se děti rozdělily do týmů a naplno si užily druhou etapovou hru, která byla tematicky zaměřena na národ Trpaslíků. Na prvním stanovišti se děti s velkým nadšením zapojily do boje o poklad. V rámci druhého stanoviště musely lovit hádanky v moři a hledat často velmi záludné odpovědi. Poslední třetí stanoviště bylo umístěno na volejbalovém hřišti, kde si děti zahrály taktickou honičku, při které si kradly své životy. Následoval krátký odpočinek u vody a šlo se na oběd. Po odpoledním klidu stráveném odpočinkem na pokojích se všechny oddíly vydaly k moři. Větší děti si užily radovánky na nafukovací lodi, skákání z mola, a menší děti si zahrály oddílové soutěže nebo klasické stolní hry. Děvčata se věnovala opět vyrábění náramků z gumiček, které patří k jejich nejoblíbenějším činnostem. Po vydatné večeři se děti vydaly pod dozorem vedoucích do Luky, kde pro ně byla připravena třetí etapová hra, tentokrát zaměřená na procvičení logického myšlení luštěním velmi kreativních šifer. Při této složité hře se děti sice trošku zapotily, ale každopádně si ji užily, vzájemně se lépe poznaly a utužily svá přátelství. Kolem deváté hodiny po ukončení úspěšné hry se vedoucí i s dětmi vydali zpátky do hotelu a děti se pomalu začaly připravovat na večerku. Náš pátý den na ostrově Dugi Otok byl jeden z dalších nádherných slunečných dní, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.   

Den 6

Před snídaní využil nejstarší oddíl kluků dalšího krásného rána a byl si s jejich vedoucí zaplavat. Po snídani si většina holek na terase zacvičila PortDeBras s vedoucí nejstarších holek Markétou, nejmladší děti si zazpívaly s jejich vedoucí Martinou jejich oblíbené písničky za doprovodu kytary a zbytek dětí trávil dopoledne u moře. Po obědě a poledním klidu se oddíl č. 3 a 4 vydal do nedaleké palačinkárny, oddíly nejstarších dětí hrály míčové hry, menší děti si užívaly dovádění v zátočce. Po vydatné večeři šly některé oddíly na procházku do Luky, někteří hráli ping – pong, jiní karty a stolní hry. V osm začaly první boje v rámci celopobytové hry. Bojovali mezi sebou Upíři a Lidé. Poté se všechny oddíly odebraly na velké molo, odkud odešly do olivového háje odehrát noční etapovou hru, na kterou se všichni už moc těšili. Dnešní večer si všichnii moc užili a šli spokojení spinkat.

Den 7
Před snídaní využil nejstarší oddíl kluků dalšího krásného rána a byl si s jejich vedoucí zaplavat. Po snídani si většina holek na terase zacvičila PortDeBras s vedoucí nejstarších holek Markétou, nejmladší děti si zazpívaly s jejich vedoucí Martinou jejich oblíbené písničky za doprovodu kytary a zbytek dětí trávil dopoledne u moře. Po obědě a poledním klidu se oddíl č. 3 a 4 vydal do nedaleké palačinkárny, oddíly nejstarších dětí hrály míčové hry, menší děti si užívaly dovádění v zátočce. Po vydatné večeři šly některé oddíly na procházku do Luky, někteří hráli ping – pong, jiní karty a stolní hry. V osm začaly první boje v rámci celopobytové hry. Bojovali mezi sebou Upíři a Lidé. Poté se všechny oddíly odebraly na velké molo, odkud odešly do olivového háje odehrát noční etapovou hru, na kterou se všichni už moc těšili. Dnešní večer si všichnii moc užili a šli spokojení spinkat.

 

Den 8
Ráno zahájily některé oddíly rozcvičkou a poté se všichni sešli na snídani, po které jsme se vydali do země Kentaurů. Naučili jsme se od nich trpělivosti při převěšování kolíčků jen pomocí pusy, u čehož jsme se všichni moc nasmáli. Další kentauří dovednost je luštění složitých kvízů tentokrát pod vodou. Následně jsme bojovali o život J, kde jsme bránili krepákové označení proti kelímkům vody. Bitva měla velký úspěch a zmáčení bojovníci si šli vyzkoušet svou rychlost ve vodě, tak jak spolu závodí i Kentauři.

Po skvělém obědě a poledním klidu, který jsme si všichni užili v chládku svých pokojů, jsme se vypravili k moři a do večeře si užívali vodní sporty. Dva oddíly si zašly na palačinky do místní cukrárny.

Po večeři si oddíly užívaly podle své chuti koupání, míčové hry, procházky, společenské hry, zkrátka to, na co měl kdo zrovna chuť. Potom už jen všichni zalezli do svých pelíšků a těšili se na krásné sny.

 

Den 9
Dnešní brzké ráno jsme zahájili dobrovolným kondičním plaváním v chladném ale nádherně azurově modrém moři. Po chutné snídani jsme se shromáždili na basketbalovém hřišti, kde se odehrály tři souboje mezi národy Upírů, Lidí, Elfů, Hobitů, Skřetů a Trollů. Jednalo se o souboje myslí a obratnosti. Vítězové těchto soubojů poté strategicky rozmístili svá dobytá území a šlo se k vodě. Děti si užily krásný horký den blbnutím ve vodě, v člunu a sbíráním mušliček. Po obědě v poledním klidu si vedoucí svolali své oddíly a všichni se vrhli na výrobu masek na večerní karneval. Masky se dětem opravdu povedly a kreativitou rozhodně nikdo nešetřil. Po poledním klidu proběhla sedmá etapová hra tematicky zaměřená na Skřety. Děti se při hře zapotily, ale bojovaly jako lvi. Na prvním stanovišti bylo jejich úkolem vytvořit co nejdelšího hada z oblečení, které měly na sobě. Toto stanoviště bylo o to vtipnější, protože děti byly na pláži samozřejmě jen velmi spoře oblečeny. Na stanovišti druhém musely hromadně probíhat obručemi. Velmi zábavný byl také lehátkový závod, při kterém se děti rozdělily do dvojic. Jeden z dvojice měl zavázané oči šátkem, dělal lehátku motor, a druhý ležel na lehátku a musel svého parťáka navigovat. Čtvrté fyzicky nejnáročnější stanoviště bylo umístěno na velkém mole a prověřilo fyzickou zdatnost dětí a jejich plavecké dovednosti. K večeři nám byl dnes naservírován řízek v chorvatském stylu a večeře byla opět uzavřena dvěma kopečky vynikající chorvatské zmrzliny. Dlouho očekávaný karneval spojený s diskotékou se neuvěřitelně povedl. Děti měly na sobě nádherné a vtipné masky, které si buď vyrobily, nebo přivezly. Nejlepší masky plavčíků, lesních vil a pacienta na vozíku byly samozřejmě oceněny. Příjemně unaveny s prima zážitky z dnešního úžasného dne se naše milované unavené děti odebraly do svých postýlek. Devátý den našeho pobytu na Dugi Otok je za námi a my už teď začínáme šetřit síly na náš nedělní výlet do Zadaru.   

 

Den 10
Další horký den někteří začali rozcvičkou a ranním plaváním. Po snídani už k moři zavítali všichni. Dopoledne si děti užily při vodních hrách a radovánkách. Po dobrém obědě a zaslouženém odpočinku v relativním chládku našich pokojů se opět všichni sešli u teplého moře a pokračovali ve vodních sportech. Pátý a sedmý oddíl si užíval potápění u olivového háje. Osmý oddíl se zdokonaloval v plavání v jejich klidné zátočce. Ostatní oddíly pořádaly závody na matracích, nafukovacích kruzích, člunu a dalších oblíbených vodních hračkách. Po večeři se sešly všechny národy na basketbalovém hřišti, kde jim Elfové vysvětlili jejich způsob obchodování a pozvali je ne elfský trh. Děti se naučily obchodovat se dřevem, zlatem, kořením, hedvábím, železem a ovocem. Ne všechny obchodní strategie sklidily úspěch, přesto si všechny děti obchodování moc užily. Po ukončení hry šly malé děti do postýlek a velké děti se ještě na chvíli zchladily v moři. V deset hodin se již všem dětem o obchodování a koupání jen zdálo. 

 

Den 11
Dnešní velmi horký den strávily všechny děti ve vodě při vodních hrách. Nejstarší děti se šly koupat na otevřené moře, další byli na velkém mole a v zátočce. Teplota moře byla až 27 stupňů. Po večeři hrály některé oddíly míčové hry, další oddíly si užily večerní koupání a oddíl č. 6 se díval ve společenské místnosti na film. Všichni se již moc těší na zítřejší výlet do Zadaru.

 

Den 12
Dnešní tropický den jsme strávili na výletě v Zadaru. Ráno jsme všichni vyrazili s batůžky na snídani. Po ní jsme se přesunuli na velké molo, kde už byla přistavena loď. Každý dostal do ruky svůj balíček s obědem a nalodili jsme se. Platba do Zadaru probíhala v klidu za slunečného počasí a cestu jsme si moc užívali. Po vylodění jsme se všichni přesunuli ke kostelu Sv. Donata, kde jsme udělali krásné společné fotky. Poté se už rozdělené skupiny rozprchly do víru velkoměsta, do všech možných krámků, na pizzu či zmrzlinu, nakupovat suvenýry rodině nebo dárky pro vlastní potěšení. Po třetí hodině jsme se opět sešli u kostela, odkud jsme vyrazili k molu, kde už opět čekala loď. Nalodění nám zabralo chvilku a vypluli jsme se zpět k hotelu. Cestu zpět si na přídi užily nejstarší chlapci. Ostatní děti se s kamarády v lodi podělily o zážitky z výletu a navzájem si ukázaly dárky. Po příjezdu jsme si odnesli batohy na pokoj a šli jsme na večeři. Po ní se všechny děti do plavek a vydali se na velké molo na koupání, aby se zchladily po horkém dnu v moři. Potom jsme se všichni přesunuli do svých postelí a po výletě spokojeně usnuli.


Den 13
Probudili jsme se do smutného rána. Uvědomili jsme si, že je konec. Konec jedné velké životní pohádky, našeho druhého turnusu. Po snídani jsme se vydali již naposled k vodě. Naše slzy byly slanější než Jadranské moře. Dokázali jsme se však přes náš smutek přenést a užili jsme si koupání s našimi novými kamarády. Přece jen se také těšíme domů za svými rodinami. Počasí nám opět přálo- byl horký den, který byl doprovázen jen jemným teplým větříkem. Děti se potápěly a plavaly v téměř třiceti stupňovém moři. Po obědě a poledním klidu, ve kterém jsme se pokusili sbalit vše potřebné na cestu, jsme se vydali již opravdu naposled k moři. U vody nás překvapily vlnky, které dopluly až k naší zátoce. Všichni jsme okamžitě naskákali do vln a nechali se unášet proudem teplého Jadranu. Skoky do vody jsme zakončili naše poslední koupací odpoledne. Před večeří jsme dobalili kufry a vydali se do jídelny. Po výborné večeří jsme se vydali do Luky, kde jsme si nakoupili za poslední Kuny občerstvení na cestu. Po návratu z městečka nás již čekala závěrečná diskotéka. V rytmu smutných písniček jsme se loučili s kamarády a vyměňovali jsme si kontakty, abychom mohli být spolu ve spojení i po příjezdu domů. Po desáté hodině jsme se odebrali již naposled do svých postýlek. Už teď víme, že nám ty teplé noci a chrapot našich spolubydlících bude chybět. Česká republiko, here we come.